Strona główna » Aktualności » Leszek Dorula – o sukcesach dwóch kadencji i poparciu dla Agnieszki Nowak-Gąsienicy

Leszek Dorula – o sukcesach dwóch kadencji i poparciu dla Agnieszki Nowak-Gąsienicy

Obecna wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica w nadchodzących wyborach samorządowych kandyduje na stanowisko Burmistrza Miasta Zakopane. Pełne wsparcie dla niej wyraził jej szef Burmistrz Leszek Dorula, dla którego jest ona gwarantem skutecznej kontynuacji ważnych inwestycji i przedsięwzięć oraz utrzymania kierunku polityki samorządowej z kresu jego dwóch kadencji. Rekomendując kandydatkę jako swoją bliską współpracowniczkę, podkreśla on jej skuteczność w działaniu oraz pełne zaangażowanie w sprawy miasta.

Panie Burmistrzu, nie będzie się Pan ubiegał o kolejną kadencję. Czy to była trudna decyzja?

– Ze względów osobistych przyszła pora na taką właśnie decyzję. Kończę ten etap wyjątkowo intensywnej pracy dla Zakopanego – z dużą satysfakcją, ale także pewną nostalgią. Takie są wszystkie zmiany, ale przecież prędzej czy później muszą nadejść. Było to czas ciężkiej pracy, wielu wyzwań, trudnych decyzji, ale także bardzo dobrej współpracy z moimi Zastępcami, Naczelnikami, Pracownikami, Radnymi i Mieszkańcami. To wszystko zaowocowało widocznym rozwojem miasta w wielu dziedzinach. Wszystkim za to serdecznie dziękuję. Zostawiam w mieście sprawdzony zespół urzędników i fachowców, który z pewnością nadal z zapałem będzie kontynuować swoją pracę. Mam nadzieję, że tym razem pod kierunkiem Agnieszki Nowak-Gąsienicy.

Jak ocenia Pan kończące się dwie kadencje swojego burmistrzowania?

– W 2014 r., kiedy wystartowałem w wyborach na Burmistrza, miałem już duże doświadczenie samorządowe, znałem dobrze potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Czułem także ogromne wsparcie i zaufanie wyborców. To zmotywowało mnie do podjęcia tematów, które były trudne do realizacji i zaniechane przez poprzednie władze. Udało mi się także dobrać odpowiedni zespół współpracowników. Byli to zwłaszcza moi zastępcy – Agnieszka Nowak-Gąsienica oraz Wiktor Łukaszczyk w pierwszej kadencji i Tomasz Filar w drugiej kadencji. Poszedłem inną drogą niż dotychczasowi burmistrzowie, na te stanowiska powołując ludzi niezwiązanych z żadnym komitetem wyborczym. Patrzyłem jedynie na ich kompetencje. Wspólnie udało nam się przezwyciężyć wiele problemów i zrealizować wiele planów, nawet tych wykraczających poza wyborcze obietnice.

Priorytetami było dla mnie utworzenie nowoczesnej i ekologicznej komunikacji miejskiej, zadbanie o jakość powietrza, zwłaszcza poprzez program wymiany 800 pieców węglowych oraz rozbudowę sieci gazowej i geotermalnej, a także kompleksowe odnowienie dworca kolejowego wraz z budową Centrum Komunikacyjnego i parkingu wielopoziomowego oraz przebudowa placu w Kuźnicach. Te przedsięwzięcia uważam za największe sukcesy moich dwóch kadencji, tak samo jak komunalizację spółki Polskie Tatry wartej w 2016 r. ok. 200 ml złotych, a obecnie już blisko 500 ml złotych, czy  też wprowadzenie Zakopiańskiej Karty Mieszkańca, upoważniającej do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Był to niełatwy czas dla zarządzania miastem – ze względu na pandemię, wojnę na Ukrainie i wywołany nią kryzys ekonomiczny, tym bardziej cenię sobie wszystkie mniejsze i większe wspólne osiągnięcia samorządu i mieszkańców, a także wsparcie państwowych instytucji i rządu.

Zrealizowanych inwestycji ważnych dla miasta i jego mieszkańców było znacznie więcej?

Wymienić trzeba jeszcze chociażby kompleksową rewitalizację Równi Krupowej, modernizację zabytkowej willi Czerwony Dwór, budowę pierwszego budynku komunalnego przy ul. Kamieniec, budowę nowych rond, modernizacje i remonty dróg, które objęły prawie całe miasto, rozpoczętą budowę stadionu przy ul. Orkana oraz Centrum Wsparcia Rodzin w Chorobie NASZ DOM przy ul. Kościelnej, rozbudowę oczyszczalni ścieków Łęgi, inwestycje w budynkach oświatowych, nowe obiekty sportowe i rekreacyjne, czy też rekultywację terenów zielonych. Podkreślić trzeba także dobrą współpracę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad przy inwestycjach na drodze dojazdowej do Zakopanego.

Wśród sukcesów kadencji muszę też wymienić uregulowanie ważnych spraw majątkowych – zakup terenu pod drogę i parking zaporowy na Spyrkówce, przejęcie od spółki PKP budynku i terenu dworca, zakup dzięki rządowemu wsparciu willi Palace z przeznaczeniem na Muzeum Walki i Męczeństwa, którego otwarcia doczekaliśmy się w ostatnio za sprawą porozumienia z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Marszałkowskim i Muzeum Tatrzańskim.

Był to także czas rozwoju dla kultury w naszym mieście, które wzbogaciło się o nowe wydarzenia, festiwale, a także przestrzenie kulturalne. Promocja Zakopanego rozszerzała kręgi na całą Polskę i zagranicę. We wszystkich dziedzinach ruszyliśmy do przodu, trudno więc wymienić tu wszystkie ważne przedsięwzięcia. Z kolei podsumowując minione dwie kadencje od strony finansowej – pozyskaliśmy na inwestycje ponad 240 mln złotych ze środków zewnętrznych. To ogromna kwota, o jakiej we wcześniejszych latach nikt nawet nie myślał. I to dzięki niej była możliwa taka skala działań w naszym mieście.

Jakie miasto przejmie więc od Pana kolejny Burmistrz?

Jestem przekonany, że zostawiam Zakopane w dobrej kondycji, z wieloma zrealizowanymi lub rozpoczętymi inwestycjami, ale także z kolejnymi przygotowanymi przedsięwzięciami, które mają już opracowane analizy, plany, a często także pozyskane dofinansowanie. Nie jest to tylko moja subiektywna ocena. Zakopane było i jest doceniane obecnie w wielu niezależnych konkursach i rankingach, m.in. zajęło I miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” podsumowującym kadencję 2018 – 2023.

Mam nadzieję, że kolejny Burmistrz będzie kontynuować tę dobrą drogę rozwoju, na jaką Zakopane weszło w grudniu 2014 roku, ale też nie będzie się bał nowych wyzwań i wytyczania nowych kierunków zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami i uwarunkowaniami. Jestem przekonany, że najlepszą osobą, która może podjąć się tego zadania jest właśnie Agnieszka Nowak-Gąsienica.  Ja zawsze chętnie będę jej służył pomocą, wsparciem i moi wieloletnim doświadczeniem.

Jak ocenia Pan kandydatkę na Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z perspektywy ponad 9 lat współpracy?

– Ta współpraca bardzo się nam sprawdziła, dlatego dziś mogę udzielić pełnego poparcia Agnieszce Nowak-Gąsienicy. Wyróżnia ją zwłaszcza ogromna troska o drugiego człowieka. Zawsze starała się być blisko mieszkańców i ich problemów. Z wielkim zaangażowaniem zajmowała się pomocą społeczną, oświatą, kulturą, promocją, sportem, ochroną zabytków – i na tym polu ma wiele sukcesów. Jako mój pierwszy zastępca brała też na bieżąco udział w zarządzaniu całością spraw naszego miasta. Ma ogromną wiedzę, kompetencje i doświadczenie, potrafi także sprostać trudnym wyzwaniom oraz działać ponad podziałami, o czym nie raz mogłem się przekonać. Bardzo cenię jej skuteczność i profesjonalizm. Wiem, że doskonale nadaje się na to stanowisko. Ma już w swoim programie wyborczym konkretne plany i pomysły, które również w pełni popieram. Są one spójne z wizją miasta, którą do tej pory wspólnie tworzyliśmy.  To zdecydowanie najlepsza kandydatka i gorąco proszę Państwa o oddanie na nią swoich głosów.